Δευτέρα, Μάιος 25

Νίκη Λαφυστίου: Επανέρχεται…

0

Έπειτα από μια τετραετία η Νίκη επιστρέφει στην α’ κατηγορία Βοιωτίας. Η ομάδα του Λαφυστίου μετά την οριστική διακοπή των πρωταθλημάτων ανεβαίνει στα «σαλόνια» αφού πήρε την πρώτη θέση στον α’ όμιλο της β’ κατηγορίας.

Η Νίκη σε 14 αγώνες που έδωσε συγκέντρωσε 36 βαθμούς με 12 νίκες και 2 ήττες και 45-17 τέρματα. Στην έδρα της πέτυχε επτά νίκες (25-6) και εκτός έδρας πέντε νίκες και δυο ήττες (20-11).

Η τελευταία της συμμετοχή στο πρωτάθλημα της α’ κατηγορίας έγινε την περίοδο 2015-16. Με ένα νεανικό σύνολο τερμάτισε στην 15η συγκεντρώνοντας 16 βαθμούς με 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 16 ήττες (26-69) και υποβιβάστηκε. Επίσης την περίοδο 2013-14 τερμάτισε στην 14η θέση με 28 βαθμούς και υποβιβάστηκε.

Την τελευταία επταετία είχε πέντε συμμετοχές στη β’ κατηγορία και δυο (οι προαναφερόμενες) στην α’ κατηγορία.

Την περίοδο 2014-15 τερμάτισε 2η στον α’ όμιλο και κέρδισε την άνοδο. Συγκέντρωσε 48 βαθμούς έχοντας 16 νίκες και 4 ήττες (41-22).

Μετά τον υποβιβασμό το 2015-16 είχε μια μέτρια έως καλή πορεία στη β’ κατηγορία με νέα παιδιά που «γαλουχήθηκαν» και «μεγάλωσαν» ποδοσφαιρικά φθάνοντας φέτος στην άνοδο.

Το 2016-17 τερμάτισε 6η στον α’ όμιλο έχοντας 30 βαθμούς με 9 νίκες, 3 ισοπαλίες και 8 ήττες (44-30).

Το 2017-18 πήρε πάλι την 6η θέση με 24 βαθμούς με 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 10 ήττες (40-39).

Το 2018-19 τερμάτισε στην 7η θέση συγκεντρώνοντας 32 βαθμούς με 9 νίκες, 5 ισοπαλίες και 8 ήττες (51-48).

Και φέτος έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα με το… «σπαθί» της κέρδισε την άνοδο στην α’ κατηγορία.

Να πούμε βέβαια ότι και στο παρελθόν η Νίκη Λαφυστίου είχε αρκετές συμμετοχές στο πρωτάθλημα της α’ κατηγορίας Βοιωτίας έχοντας πάντα ένα καλό και ανταγωνιστικό σύνολο.