Δευτέρα, Μάιος 25

Επαμεινώνδας: Ο «στρατηγός» και πάλι στα… «σαλόνια»

0

Την επιστροφή τους στα «σαλόνια» της Βοιωτίας πανηγύρισαν στα Λεύκτρα. Ο Επαμεινώνδας μετά την οριστική διακοπή ανακηρύχθηκε, δικαίως, πρωταθλητής στον β’ όμιλο της β’ κατηγορίας κι έτσι ο «στρατηγός» της Βοιωτίας επιστρέφει με ιδιαίτερες πλέον φιλοδοξίες στην α’ κατηγορία όπου έλειψε την τελευταία τριετία και σίγουρα δεν θέλει να το ξανακάνει.

Η ομάδα των Λεύκτρων σε 15 αγώνες μέτρησε 42 βαθμούς με 14 νίκες και 1 ήττα (από τον Ελικώνα). Εντός έδρας είχε 7 νίκες και εκτός έδρας 7 νίκες και 1 ήττα. Με τέρματα 40-7 είχε την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα στον β’ όμιλο και την καλύτερη άμυνα σε όλη την κατηγορία με δεύτερη καλύτερη επίθεση πίσω από τη Νίκη Λαφυστίου.

Ο «στρατηγός» πάντως «κουβαλάει» κι αυτός μια βαριά φανέλα με καλή ιστορία στα πανελλήνια πρωταθλήματα.

Foto από την τελευταία κατάκτηση του κυπέλλου Βοιωτίας 2016

Είναι γεγονός ότι την τελευταία τετραετία πέρασε από χίλια κύματα. Έφθασε στο σημείο να μην έχει συμμετοχή στο πρωτάθλημα την περίοδο 2016-17 ενώ λίγο πριν είχε αναδειχθεί κυπελλούχος Βοιωτίας τερματίζοντας και στην 7η θέση στο πρωτάθλημα της α’ κατηγορίας γράφοντας έτσι μια μαύρη σελίδα στην ιστορία του συλλόγου. Ευτυχώς όμως ο «στρατηγός» βρήκε μια διοίκηση ικανών ανθρώπων με αγάπη στο σύλλογο κι έτσι έπειτα από τρία χρόνια στη β’ κατηγορία επέστρεψε εκεί που είναι η θέση του.

Ο Επαμεινώνδας έχει μεγάλη συμμετοχή στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Δ’ (τότε) Εθνικής κατηγορίας. Μετράει οκτώ συμμετοχές εκ των οποίων οι 7 συνεχόμενες, παρουσία που αποτελεί ρεκόρ για Βοιωτική ομάδα (από το 2000-01 μέχρι το 2006-07 ενώ η πρώτη του συμμετοχή στη Δ’ Εθνική ήταν την περίοδο 1997-98)

Η ομάδα των Λεύκτρων από την περίοδο 1980-81 μέχρι την περίοδο 2015-16 μετείχε ανελλιπώς στο πρωτάθλημα της α’ κατηγορίας Βοιωτίας με εξαίρεση βέβαια τις χρονιές στη Δ’ Εθνική. «Μετράει» τρία πρωταθλήματα Βοιωτίας (1996-97, 1998-99, 1999-2000) ενώ έχει στην τροπαιοθήκη του έξη κύπελλα Βοιωτίας και είναι μετά τη Θήβα η δεύτερη ομάδα σε κατακτήσεις κυπέλλου (1996–97, 1997–98, 2001–02, 2002–03, 2012–13, 2015–16).

Ο Επαμεινώνδας λοιπόν επιστρέφει και όπως φαίνεται δριμύτερος και με φιλοδοξίες. Πάντως η α’ κατηγορία οπωσδήποτε γίνεται «πλουσιότερη» και με την παρουσία του «στρατηγού».