Κυριακή, Φεβρουάριος 23

K-19: Λεβαδειακός – Παναχαϊκή 5-2

0

Η ομάδα  Κ-19 του Λεβαδειακού συνεχίζει την αήττητη πορεία της πρωτάθλημα. Κέρδισε 5-2 και την Παναχαϊκή κι έτσι διεύρυνε το αήττητο σερί στον αριθμό 10 (!

Οι κυριότερες φάσεις

Μόλις στο 5’ οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Βαγγέλη Μολέ ο οποίος αξιοποίησε το γέμισμα από αριστερά του Σπίρι (1-0)

Τρία λεπτά αργότερα (8’) ο Αλέξανδρος Σπίρι χρίστηκε σκόρερ με ένα εκπληκτικό σουτ που έπιασε γύρω στα 10 μέτρα από την περιοχή και αριστερά που έστειλε την μπάλα στο δεξί «Γ» (2-0)

Τρία λεπτά αργότερα (11’) ο Σπίρι σέρβιρε ένα ακόμη γκολ κάνοντας το γέμισμα από αριστερά, μόνο που αυτή τη φορά ο Λάμπρος Τσιώλης ήταν αυτός ο οποίος στο πρώτο δοκάρι έκανε την προβολή και νίκησε αμυντικούς και τερματοφύλακα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα αφού αυτή βρήκε πρώτα στο δοκάρι (3-0)

Στο 18’ μετά από εκτέλεση κόρνερ που είχαν κερδίσει οι «πράσινοι» δεν απομάκρυναν, η μπάλα έμεινε κοντά στην περιοχή, ο Ανδρέας Παναγιωτακόπουλος έκανε την κάθετη «λόμπα» βγάζοντας τον Λευτέρη Μικέ στο τετ-α-τετ με τον Βούκο Βούγιοβιτς και αυτός (αν και αμυντικός) ψύχραιμα πέρασε την μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο γκολκίπερ των γηπεδούχων για το 3-1.

Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι καλά, αλλά επτά λεπτά μετά από την έναρξή του (52’) και μετά από ένα φάουλ που είχαν κερδίσει οι φιλοξενούμενοι λίγα μέτρα κάτω από το κέντρο, ο αέρας έπαιξε… «παιχνίδι» στον Βούγιοβιτς και έγινε το 3-2.

Στο 87’ ο Βαγγέλης Μακρής από τον άξονα και λίγο δεξιά έβγαλε εκπληκτική κάθετη πάσα («ασίστ») στον Λάμπρο Τσιώλη, μέσα στην περιοχή, ο οποίος δέχθηκε το… «δώρο» και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Αγγελο Τορνιβουκα ο οποίος έκανε έξοδο και έτσι με το δεύτερο, προσωπικό, γκολ στο ματς έγραψε το 4-2.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε άλλο γκολ, με τον Λ.Τσιώλη να «ανταποδίδει» το δώρο στον Μακρή, να του κάνει αυτός την «ασιστ» μέσα στην περιοχή και ο ταλαντούχος επιθετικός  να την αξιοποιεί με ωραίο τελείωμα και να κάνει το 5-2 που έμελλε να είναι και το τελικό…

Λεβαδειακός (Βαγγέλης Φράγκας): Βούγιοβιτς  –  Παλιάτσας (75’ Μούτσος), Σπίρι (88’ Ρεντίφης), Κολιμάτσης, Νικολάου, Μολές, Μυτάκης, Λεχουρίτης (66’ Κουκοδήμος), Λάμπρος Τσιώλης (89’ Ευθύμης Τσιώλης), Μακρής, Βαγγέλοβ.

Παναχαϊκή: Τορνιβουκας, Θεοφανόπουλος (53’ Καραπιπέρης), Ελεζι, Μικές, Θανόπουλος (25’ λ.τρ. Θωμάς), Παπαχρονόπουλος, Νεος, Θεοφάνης (68’ Ψαθογιαννάκης), Ροδόπουλος, Τοχος, Παναγιωτακόπουλος (53’ Ταρναρης).

Το παιχνίδι διηύθυνε ο Λουκάς Αλαφογιάννης (Γ’ Εθνικής), με βοηθούς τον Νίκο Σοφό (Γ’ Εθνικής) και την Δήμητρα Τσαγανού (Γ’ Εθνικής), όλοι από την οικεία Ε.Π.Σ. Βοιωτίας.

Πηγή: starsports