Δευτέρα, Δεκέμβριος 9

Νίκες για Ερμή Σχημ. & Άρη Θήβας

0

Ο Ερμής Σχηματαρίου ήθελε να κάνει σήμερα την επανεκκίνηση και τα κατάφερε μια χαρά απέναντι στον ισχυρό Κρόνο τον οποίο νίκησε με 82-75. Ο Άρης Θήβας πέρασε εύκολα όπως αναμενόταν από την Αυλίδα νικώντας τον Αίαντα με 55-92

Ερμής – Κρόνος 82-75

Ο Ερμής Σχηματαρίου ήθελε να κάνει σήμερα την επανεκκίνηση και τα κατάφερε μια χαρά απέναντι στον ισχυρό Κρόνο τον οποίο νίκησε με 82-75, σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα καθώς στο ημίχρονο τιμήθηκε η πρώτη ομάδα του Ερμή, από το 1987!

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα από προηγούμενα ματς, έδειξαν σημάδια ανάκαμψης απέναντι σε ένα επικίνδυνο αντίπαλο, που η εντός έδρας ήττα του την περασμένη εβδομάδα από τη Ραφήνα, την έκανε ακόμα πιο επικίνδυνη!

Ο Ερμής ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 21-14 στην α’ περίοδο με τον Κρόνο να ισορροπεί στη συνέχεια και το ημίχρονο να τελειώνει με 45-41.

Η ομάδα του Οικονόμου διατήρησε και στη συνέχεια ένα προβάδισμα ασφαλείας (62-54 στο 30′) για να επικρατήσει τελικά με 82-75 με τον Δημητριάδη να κάνει σούπερ παιχνίδι τελειώνοντας το ματς με 34 πόντους δείχνοντας πως είναι ο παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσακαλογιάννης-Δολγύρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 45-41, 62-54, 82-75.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Σίσκος): Σακελλαράκης 7, Καρακωνσταντάκης 7 (1), Γκοντόπουλος 6 (1), Δημητριάδης 34 (2), Δέδες 4, Μιχαήλ 5 (1), Γεωργίου 12 (2), Κοπακάκης 5 (1), Χάλιος 2, Κουλούρης, Σιδέρης, Γιανναλέτσος.

ΚΡΟΝΟΣ (Δεγαϊτας-Κοψιάς): Αλβέρτης 3 (1), Τσάβος 15, Νάτσος 2, Ξιούρας 10 (1), Αλεξανδρόπουλος, Τσάτας, Αρμάος 2, Καράμπελας 7, Μαράκης 11, Κοψιάς 5, Σάρλης, Ρετσίνας 20 (3).

Αίας Αυλίδας – Άρης Θήβας  55-92

Ο Άρης Θήβας πέρασε εύκολα όπως αναμενόταν από την Αυλίδα νικώντας τον Αίαντα με 55-92 φτάνοντας έτσι στην πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη και ανεβαίνοντας αισθητά στο βαθμολογικό πίνακα.

Μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας, με τον Άρη να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα από τη στιγμή που μπήκε σοβαρός στον αγώνα θέλοντας να τελειώσει από νωρίς με την υπόθεση νίκη.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους που αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον τραυματία Καλεμτζάκη που αποτελεί βαρόμετρο για εκείνους, προσπάθησαν για το καλύτερο χωρίς όμως να μπορέσουν να είναι ανταγωνιστικοί.

Ο Άρης, που ήταν άστοχος από την περιφέρεια με μόλις 3 εύστοχα τρίποντα, βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι και προηγήθηκε με 12-25 στην α’ περίοδο με το ημίχρονο να τελειώνει με 26-43.

Η διαφορά ανέβηκε και άλλο στη συνέχεια με τον Άρη να ξεφεύγει με 39-71 για να προκύψει το τελικό 55-92.

Καλύτερος των νικητών ο Τσιώλης με 22 πόντους ενώ από τον Άρη που σκόραραν οι 11/12 παίκτες του, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκρινιάρης με 25.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Αντωνιάδης-Γιαννακόπουλος Φ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 14-18, 13-28, 16-21.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης-Πίτσικας): Ανδρικόπουλος, Μούντριχας 4, Αργυρίου, Δεληκώστας 2, Καζάκης 3, Παπαχαραλάμπους 1, Κωνσταντόπουλος 2, Τσιώλης 22, Σταμέλος, Κωνσταντούρας 15 (1), Λαφτσίδης, Δάβρης 6.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Φραγκούλης): Κόλλιας, Πανταζής 17 (1), Ματσαγγούρας 1, Γκρινιάρης 25 (1), Παγώνης 9, Παρδακάς 7 (1), Χαρατσής 4, Γιώτης 2, Γκιζογιάννης 15, Ντέντα 1, Τριανταφύλλου 7, Ανέστης 4.

Πηγή: stereabasket