Δευτέρα, Δεκέμβριος 9

Δόξα Δράμας – Λεβαδειακός 0-0

0

Με τον βαθμό της ισοπαλίας γύρισε από την Δράμα ο Λεβαδειακός. Το τελικό 0-0 όμως δεν ανταποκρίνεται στη συνολική αγωνιστική εικόνα που έδειξαν οι «πράσινοι» στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Δικαιούταν τουλάχιστον ένα γκολ που δυστυχώς όμως δεν ήρθε αφήνοντας σε όλους μια γλυκόπικρη γεύση αλλά και κάποια ενθαρρυντικά μηνύματα για τη συνέχεια. Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου ήταν σε γενικές γραμμές ανώτερη της Δόξας αλλά υστέρησε στην τελική προσπάθεια που της στέρησε και τη νίκη.

Στο α’ μέρος θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Λεβαδειακός ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα. Μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και περιόρισε την ομάδα της Δόξας σε παθητικό ρόλο. Οι «πράσινοι» είχαν άριστη κυκλοφορία της μπάλας, έκλεισαν τους γηπεδούχους στο μισό γήπεδο και έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ που δυστυχώς όμως δεν ήρθε δείχνοντας ένα «φρενάρισμα» στην τελική προσπάθεια. Το παιχνίδι γενικά δεν είχε καλό ρυθμό με τη Δόξα να μην μπορεί να γίνει απειλητική και να χάνει εύκολα την μπάλα μπροστά από την περιοχή της. Ο Λεβαδειακός βρέθηκε στα περισσότερα λεπτά σε θέση επίθεσης και κατέγραψε αρκετές τελικές ευκαιρίες στις οποίες θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Με την ευγενική χορηγία του arabanos (Cook & Grill)

3′ Ο Καστιγιόν από τα δεξιά έκανε επικίνδυνη σέντρα με τον Ιωαννίδη από καλή θέση να μην προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

6′ Ο Μπάγιτς προλαβαίνει να διώξει τον κίνδυνο προ του Ιωαννίδη

8’Ο Ιωαννίδης έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή με την άμυνα της Δόξας να διώχνει την μπάλα. Στην επαναφορά ο Καστιγιόν έκανε το σουτ με το αριστερό με τον Μένκα να μπλοκάρει την μπάλα

17′ Ο Κρητικός έκανε το δυνατό σουτ από τα δεξιά και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Μπάγιτς

20′ Ο Κοζορώνης εκτέλεσε πολύ καλά το φάουλ και υποχρέωσε τον Μένκα σε δύσκολη επέμβαση που έφυγε κόρνερ.

22′ Ο Ρόβας έκανε την κάθετη πάσα αλλά δεν υπήρχε συμπαίκτης για να δημιουργήσει ευκαιρία

25′ Ο Αργυρόπουλος από τα δεξιά έκανε το σουτ εντός περιοχής το οποίο έφυγε άουτ

27′ Το σουτ του Συμελίδη από μακρινή θέση θα φύγει άουτ

35′ Ο Νίκας θα πάρει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση του φάουλ αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ

44′ Μετά από σέντρα του Ιωαννίδη από τα δεξιά, ο Συμελίδης θα πάρει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και ο Μένκα θα πιάσει την μπάλα

Περίπου το ίδιο σκηνικό στην επανάληψη. Κάπως βέβαια πιο ισορροπημένο το παιχνίδι αλλά ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που είχε πάλι πιο έντονη επιθετική δραστηριότητα αλλά και πάλι δεν υπήρχε η καλή τελική προσπάθεια.

46′ Ο Καστιγιόν έκανε την παράλληλη σέντρα σουτ από τα δεξιά που πέρασε άουτ.

58′ Έδιωξε ο Οικονόμου πάνω στη γραμμή την προσπάθεια των παικτών του Λεβαδειακού

63′ Ο Ρόβας έπιασε την γυριστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε από τον τερματοφύλακα και η άμυνα έδιωξε την μπάλα

70′ Ο Μάντζιος από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα και ο Καστιγιόν μέσα από την περιοχή έπιασε το σουτ που έφυγε άουτ

78′ Ευκαιρία για τη Δόξα ο Ιωαννίδης θα πάρει την κεφαλιά μετά από κόρνερ, ο Μαρκοπουλιώτης θα πάρει την δεύτερη κεφαλιά και θα στείλει την μπάλα άουτ

79′ Ο Μάντζιος έκανε το σουτ με τον Μένκα να αποκρούει και το δεύτερο σουτ του Συμελίδη θα διώξει δύσκολα ο τερματοφύλακας της Δόξας σε κόρνερ το οποίο θα φύγει ανεκμετάλλευτο

82′ Ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ μετά από κόρνερ και η μπάλα έφυγε άουτ

84′ Ο Αργυρόπουλος πήρε την κεφαλιά από καλή θέση και η μπάλα πέρασε άουτ

Με την ευγενική χορηγία του arabanos (cook & Grill)

Δόξα Δράμας (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτης, Οικονόμου (86* Περέγιο), Κρητικός, Πλέγας (68* Πινδώνης), Ρόβας (68* Αργυρόπουλος), Ιωαννίδης, Κουκόλης, Σιώπης, Χάμοντ

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Άνγκουα, Βήχος, Λιάγκας, Καραχάλιος, Νίκας, Κοζορώνης (63* Μάντζιος), Ιωαννίδης, Συμελίδης, Καστιγιόν (71* Κόναν).