Δευτέρα, Νοέμβριος 18

Μοιρασιά με… απρόσμενο φινάλε!! Κιθαιρώνας – Ύπατο 1-1

0

Στο μεγάλο Βοιωτικό ντέρμπι του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κιθαιρώνας και Α.Ο. Υπάτου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 και μοιράστηκαν έτσι δίκαια βαθμούς και εντυπώσεις.

Το σενάριο όμως που εκτυλίχθηκε στο τέλος ήταν για μη καρδιακούς αφού ότι δεν πρόσφεραν οι δυο ομάδες στην μεγαλύτερη διάρκεια το πρόσφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δέκα λεπτά πριν το τέλος και οι φιλοξενούμενοι «άρπαξαν» τον βαθμό στις καθυστερήσεις σε ένα παιχνίδι που θα μείνει βαθιά χαραγμένο σε όσους το παρακολούθησαν εξ αιτίας αυτής της απρόσμενης εξέλιξης.

Πάντως το 1-1 είναι πέρα για πέρα δίκαιο στον αγώνα που έγινε στο γήπεδο των Λεύκτρων και προσέλκυσε πάνω από 500 περίπου θεατές.

Στο πρώτο μέρος ο Κιθαιρώνας είχε στο μεγαλύτερο διάστημα την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και φαινόταν ότι έλεγχε καλύτερα το παιχνίδι ενώ δημιούργησε και τις πρώτες προϋποθέσεις να σκοράρει με Αποστολόπουλο και Μερκούρη. Το Ύπατο ανέβασε λίγο αργότερα ρυθμό και στην εκπνοή του α’ μέρους έχασε την μεγάλη ευκαιρία αλλά βρέθηκε πάνω στον Γερογιάννη.

Οι φάσεις του α’ μέρους:

5* Ο Αποστολόπουλος πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Κραβαρίτης με διπλή προσπάθεια απέκρουσε τη μπάλα στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι.

32* Καλή ευκαιρία για τον Κιθαιρώνα όταν ο Μερκούρης από τα πλάγια έκανε το ανάποδο ψαλλίδι αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

44* Φοβερό σουτ από τον Σπηλιώτη αλλά ο Γερογιάννης σε ετοιμότητα εκτινάχτηκε κι έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη μπορεί να μην είχαμε το ρυθμό του α’ μέρους αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε με τα δυο γκολ οι δυο ομάδες πρόσφεραν ένα «μενού» για καρδιακούς. Αμφίρροπη ήταν και η επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν δέκα λεπτά πριν το τέλος αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα και κατόρθωσαν να πάρουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις.

Οι φάσεις και τα γκολ του β’ μέρους:

53* Ο Αποστολόπουλος έβγαλε σε θέση βολής τον Μερκούρη, αυτός μπερδεύτηκε λίγο αργοπορημένα έκανε το πλασέ και ο Κραβαρίτης τον πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα.

66* Σε κόρνερ του Αργυρίου ο Μερκούρης από κοντά με κεφαλιά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

80* Γκολ για το Ύπατο. Ο Δέδες έβγαλε τη μπαλιά και ο Ποτουρίδης από κοντά με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γερογιάννη κάνοντας το 0-1.

90+ Γκολ για τον Κιθαιρώνα. Σε σέντρα του Αποστολόπουλου ο Τσέλλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κραβαρίτη ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Κιθαιρώνας (Παπαναστασίου – Κυριάκος): Γερογιάννης, Τζανέτος (81* Πλαστουργός), Σεχάϊ, Ευθυμίου, Τσέλλος, Λάμπρου (85* Παπαευθυμίου), Αργυρίου, Αποστολόπουλος, Μερκούρης (75* Δαδάκος), Σκουρτανιώτης 987* Γκαρδιακός), Πατσιλής.

Α.Ο. Υπάτου (Σταθόπουλος Στ.): Κραβαρίτης, Σπηλιώτης, Ρούσσης, Γκούμας, Σβίγγος (λ.τ. 53* Ταυταρίδης), Δέδες, Σπέτσι, Καράϊ (65* Ποτουρίδης), Μίλς (80* Νικολακόπουλος), Κακκάβας (82* Καντού), Σαχσανίδης.