Παρασκευή, Νοέμβριος 22

Επιτέλους νίκη!!! Ο Λεβαδειακός 1-0 την Κέρκυρα

0

Ο Λεβαδειακός με γκολ του Αργυρόπουλου κατάφερε να κερδίσει την Κέρκυρα 1-0 και να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με τη λήξη της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με τον νέο προπονητή στο πάγκο, τον Σωτήρη Αντωνίου η ομάδα της Λιβαδειάς κάτω από το άγχος και την πίεση για την πρώτη νίκη παρουσιάστηκε βελτιωμένος αλλά και με προβλήματα στην ανάπτυξη. Παρ’ όλα αυτά ήταν καλύτερος σε γενικές γραμμές κι έφθασε δίκαια στη νίκη που ήταν φυσικά και το πρώτο ζητούμενο στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Από το πρώτο ημίχρονο θα κρατήσουμε το γκολ και τίποτε παραπάνω. Ήταν ένα 45λεπτο που ξεχάστηκε με τη λήξη του. Ο Λεβαδειακός βέβαια σε αυτό το διάστημα είχε και την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπορούσε με αξιώσεις να μπει στην περιοχή του Βουτσελά έχοντας αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη αλλά και στην δημιουργικότητα κι έτσι δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Αντωνίου δεν απειλήθηκε καν σε αυτό το διάστημα. Στο μόνη καλή επιθετική ενέργεια που έκαναν οι γηπεδούχοι πέτυχαν και το γκολ.

Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο εκτός από το γκολ άξια αναφοράς έχουν και δυο τρεις καλές φάσεις.

22* Σε σέντρα του Παντελιάδη ο Ιωαννίδης στη μικρή περιοχή προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά αλλά δεν τα κατάφερε, η μπάλα κτύπησε στο σώμα του και κατέληξε άουτ.

25* Ο Ιωαννίδης έδωσε την κάθετη μπαλιά στον Κονάν που πήγε να μπει μετωπικά αλλά πιο γρήγορος ο Τσιμπούκας τον πρόλαβε.

33* Μια φάση συζητήσιμη. Ο Κονάν έδωσε στον Ιωαννίδη που βγήκε στην μικρή περιοχή τετ α τετ με τον Βουτσελά αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφ’ σάϊντ

45+ Γκολ για τον Λεβαδειακό. Ο Κονάν μπήκε από αριστερά, πέρασε έναν αντίπαλο έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφθασε στον αμαρκάριστο Αργυρόπουλο που από κοντά με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα με το ξεκίνημα ζήτησε δίκαια το πέναλτι για το 2-0 που «αγνόησε» ο διαιτητής ενώ λίγο μετά ο Ιωαννίδης από επιπολαιότητα δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ. Σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και εν μέρει τα κατάφεραν εκμεταλλευόμενοι και την χαλαρότητα που έδειξε εν αρχή και μετά το πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους ο Λεβαδειακός. Πάντως και το β’ μέρος κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με αυτό του πρώτου. Βέβαια αν δινόταν το πέναλτι στην αρχή ίσως τα πράγματα να ήταν και διαφορετικά για τους γηπεδούχους που με ένα γκολ ακόμα (αν έμπαινε) θα έλυνε τα πόδια των παικτών. Σε κανένα σημείο του αγώνα όμως ο Λεβαδειακός δεν κινδύνεψε.

Σε αυτό το διάστημα αξίζουν αναφοράς οι κάτωθι φάσεις…

46* Μαρς πέναλτι που δεν δίνει ο διαιτητής Μπακογιάννης. Μπροστά στα μάτια του ρέφερι ο Τσιμπούκας ανατρέπει καθαρά από πίσω τον Konan χωρίς να δοθεί τίποτα.

52* Ο Konan από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή έκανε τη σέντρα αλλά ο Ιωαννίδης από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

61* Ο Μίσκου εκμεταλλεύτηκε το λάθος μπήκε στην περιοχή από τα πλάγια έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

67* Ο Ιωαννίδης από κοντά έκανε το πλασέ και ο Βουτσελάς απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ.

Διαιτητής: Μπακογιάννης Άγγελος (Αθηνών)

Βοηθοί: Νυδριώτης Μιχάλης (Αθηνών), Δέτση Μαρία (Αθηνών)

4ος : Αντωνίου Ελένη (Ανατ. Αττικής)

Κίτρινες: Φυτανίδης, Τσιμπούκας

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Angoua, Φυτανίδης, Αργυρόπουλος (77* λ.τ.Χατζηλάμπρος), Παντελιάδης, Καραχάλιος, Κοζωρόνης, Konan (62* Συμελίδης), N’Nomo (68* Castillon), Sanabria, Ιωαννίδης.

Κέρκυρα: Βουτσελάς, Γενιτσαρίδης (84* Αμαραντίδης), Παναγιωτίδης (64* Γεωργακόπουλος Κ.), Τσιμπούκας, Αγιώτης, Κρητικός, Βασιλούδης, Ngan David, Γεωργακόπουλος, Παυλής (73* Βουκελάτος), Μίσκου.