Παρασκευή, Νοέμβριος 22

«Διπλό» ο Πρωτέας. Ήττες για Απόλλωνα Λιβ., Κάδμο

0
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 81-83

Τεράστιο διπλό για τον Πρωτέα Σχηματαρίου, που όπως πέρυσι έτσι και φέτος, πήρε μεγάλη νίκη στο κλειστό της Ιστιαίας επί του Τελεθριακού με 81-83!

Μεγάλο ντέρμπι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δύο ομάδες να πάνε σχεδόν πόντο-πόντο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τον Νταλαγιάννη να ευστοχεί σε ένα τρίποντο-μαχαιριά στο φινάλε!

Ο Τελεθριακός, που από τα μισά της β’ περιόδου και έπειτα έπαιξε χωρίς τον Κιαπέκο που τραυματίστηκε, έκλεισε μπροστά την α’ περίοδο με 22-20.

Στο ημίχρονο ο Πρωτέας βρέθηκε στο +1 (43-44), με το ντέρμπι να έχει το ίδιο τέμπο και στη συνέχεια.

Ο Πρωτέας προηγήθηκε στο 30′ με 59-62, στο 35′ με 73-75 για να κριθούν όλα στο τέλος.

Με το σκορ στο 79-79, ο Νταλαγιάννης με τρίποντη βόμβα έκανε το 79-82, για να μειώσει σε 2/2 βολές ο Τσιριμώκος σε 81-82 με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται σε αυτή τη φάση ζητώντας αντιαθλητικό αντί για απλό φάουλ.

Ο Μπαλάνος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 81-83 με τον Πρωτέα να παίρνει ένα μεγάλο διπλό δείχνοντας φέτος ικανός να πρωταγωνιστήσει και υποχρεώνοντας τον Τελεθριακό στην πρώτη του φετινή βαθμολογική απώλεια.

Για τον Πρωτέα, έπαιξε για πρώτη φορά φέτος ο Σωτ. Χατζηστάμου που σημείωσε 9 πόντους.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-44, 59-62, 81-83.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Μέτα 2, Κοσμετάτος 24 (3), Γκατζούρης, Παπαθανασίου 12 (1), Κουλουριώτης, Τερερές, Ξετρίχης 17 (4), Τσιτούμης 4, Τσιριμώκος 10 (2), Κιαπέκος 5, Κλούρας 7.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Σολομωνίδης 19 (2), Νταλαγιάννης 12 (2), Μαριάκης, Μεθενίτης, Μπαλάνος 9, Μπαλάφας, Χατζηστάμου 9, Βλαχάκης 3, Χατζηγιαννάκης, Στεφάνου 20 (1), Χαρίσης 6, Παπαγιαννόπουλος 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ.- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜ. 50-59

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Λαμίας που πέρασε με επιτυχία από τη Λιβαδειά, επικρατώντας του Απόλλωνα με 50-59 και είναι πλέον μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Με τις δύο ομάδες να “ρίχνουν” το μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα, οι παίκτες του Κουμπούρα έκλεισαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 8-17. Η ομάδα της Λιβαδειάς αντέδρασε μειώνοντας σε 20-23 στο 16′ και πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη (23-23).

Οι δύο αντιμέτωποι συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 39-41 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αναγ. Λαμίας ήταν ανώτερη στις λεπτομέρειες και με τους Στογίλκοβιτς και Αντωνόπουλο να μην αστοχούν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, έφτασε στη νίκη με 50-59.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στογίλκοβιτς με 15 πόντους, ενώ για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, ο Ντάλλης πέτυχε 28 (2) πόντους.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 15-6, 16-18, 11-18.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 2, Φρυγανάς 2, Γκιζίμης, Στάντζος, Σταυλιώτης, Παππάς 9 (1), Καρφάκης 2, Μουτζούρης, Ντάλλης 28 (2), Σκαλτσάς 7.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 15, Σφυρής, Αντωνόπουλος 5, Νικολάου 4, Φετοκάκης 2, Αργύρης 11 (1), Τζελέπης, Πουλής 2, Φραγκιαδάκης 8, Μπερτσιμάς, Τσακωνίτης 12.

ΜΑΚΑΡΟΣ-ΚΑΔΜΟΣ 73-58

Ο Μάκαρος στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Κάδμο με 73-58, εξασφαλίζοντας και μια σημαντική διαφορά σε ένα πρωτάθλημα που οι ισορροπίες φέτος είναι λεπτές!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και προηγήθηκαν με 14-5 και 19-9 για να φτάσουν ακόμα και στο +14 (36-22) με το ημίχρονο να τελειώνει με 42-28!

Ο Κάδμος προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, μείωσε σε 57-49 στο 35′ αλλά ο Μάκαρος που ήταν ανώτερος βρήκε και πάλι λύσεις στην επίθεση φτάνοντας στη νίκη με 73-58.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μαμαρέλης που σημείωσε 19 (2) πόντους, ενώ για τον Κάδμο ο Αναστασίου είχε 19 (1) πόντους.

Διαιτητές: Γερονικολός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 42-28, 52-40, 73-58.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Γίδας): Τσικνής Π., Παπαθεοχάρης 12 (1), Οικονόμου 2, Ξαγάρας 6, Κολοβός 13 (1), Τσικνής Οδ. 8 (1), Δρίβας 5 (1), Μαμαρέλης 19 (2), Βίλλιας 1, Παπαδήμας 7 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Δεφίγγος): Θανάσαινας 3, Αναστασίου 19 (1), Φίλης, Κουτσούμπας 5, Κάβουρας 6, Φλώτσιος 6, Παπαδάκης 10 (2), Ζυγομήτρος 8,  Μπόγρης Λ. 1.

Πηγή: stereabasket