Πέμπτη, Νοέμβριος 21

Το Ύπατο 2-1 την Κόρινθο

0

Με γκολ του Καράϊ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Α.Ο. Υπάτου κατάφερε να κάμψει 2-1 τη σθεναρή αντίσταση της Κορίνθου και να βάλει στο «σακούλι» τους τρεις βαθμούς της νίκης «διασκεδάζοντας» έτσι την προηγούμενη εντός έδρας ήττα από τη Ραφήνα.

Η έμπνευση του Στάθη Σταθόπουλου να περάσει στο β’ μέρος τον Ρόνι Καράϊ αποδείχθηκε για μια ακόμη φορά ευφυής για τον τεχνικό της ομάδας του Υπάτου. Ο μεσοαμυντικός παίκτης τον δικαίωσε κατά τον απόλυτο τρόπο με το γκολ που πέτυχε έστω και στις καθυστερήσεις.

Γενικά έγινε ένα μέτριο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους αφού σίγουρα ο αγώνας ήταν και ντέρμπι.

Οι Βοιωτοί πάντως σε γενικές γραμμές ήταν καλύτεροι και ειδικά στο β’ μέρος είχαν και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Και μπορούμε να πούμε ότι έστω και έτσι έφθασαν δίκαια στη νίκη.

Αυτή φυσικά η νίκη τους δίνει πλέον άλλη ψυχολογία για να αντιμετωπίσουν την επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας την πρωτοπόρο Ρόδο στο «σμαραγδένιο» νησί.

Φάσεις & Γκολ

Με το… καλημέρα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Εκτέλεση κόρνερ Παπαχαράλαμπους, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Παλιάτσιου και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Γκούμας κάνοντας το 1-0!

Στο 35* οι φιλοξενούμενοι με τον ίδιο τρόπο έφθασαν στην ισοφάριση. Ο Οικονομόπουλος ανατρέπει εντός περιοχής τον Γεωργίου και η Κόρινθος ’06 κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτελεί και κάνει το 1-1 ο Ράπτης!

Στο 37* ο Ποτουρίδης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ που έκανε απέκρουσε ενστικτωδώς ο Αθανασόπουλος.

Στο 65* σε σέντρα του Ντερτιλή ο Γεωργίου από κοντά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την ευκαιρία που του δόθηκε.

Στο 85* μεγάλη ευκαιρία για το Ύπατο με τον Καράϊ να κάνει το σουτ από κοντά αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο 90* μεγάλη ευκαιρία με τον Καράι, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασόπουλου

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η «λύτρωση» για τους Βοιωτούς. Ο Καράι με διαγώνιο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και λυτρώνει τους γηπεδούχους διαμορφώνοντας το τελικό 2-1!

ΑΟ Υπάτου (Σταθόπουλος): Κραβαρίτης, Δέδες, Οικονομόπουλος, Ρούσσης, Παπαχαραλάμπους (76′ Καντού), Γκούμας, Ταυταρίδης, Σαχσανίδης, Κακκάβας (46′ Καράι), Νικολόπουλος (64′ Σπηλιώτης), Ποτουρίδης (90+2′ Σβίγγος).

Κόρινθος ’06 (Τζαναβάρας): Αθανασόπουλος, Κωστόπουλος, Φίλης, Ντερτιλής, Δημητρίου, Σπέτσι, Αγγελόπουλος (75′ Κουϊμελής), Τσιριγώτης (68′ Μαγγίνας), Παλιάτσιος, Ράπτης (60′ λ.τ Κατσούκης), Γεωργίου (89′ Βαρδάκας).