Σάββατο, Οκτώβριος 19

Τα… ίδια. Πλατανιάς – Λεβαδειακός 3-2

0

Συνεχίζοντας την… παράδοση από τα φιλικά και το κύπελλο ο Λεβαδειακός δέχθηκε για ένα ακόμα παιχνίδι τρία γκολ αυτή τη φορά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2 χάνοντας 3-2 στα Χανιά από τον Πλατανιά σε ένα παιχνίδι όπου περιμέναμε την αντίδραση του Λεβαδειακού μετά το πρόσφατο αποκλεισμό στο κύπελλο.

Μια αντίδραση η οποία ναι μεν ήρθε αρχικά αλλά στη συνέχεια και ειδικά στο β’ μέρος η ομάδα του Δημήτρη Σπανού παρουσίασε εκείνο το πρόσωπο με τα αμυντικά προβλήματα με αποτέλεσμα και να ηττηθεί αλλά και να «φιλοδωρηθεί» με τρία γκολ.

Γιατί σε ένα εκτός έδρας ντέρμπι όταν πετυχαίνεις δυο γκολ και «καταφέρνεις» να χάσεις τον αγώνα τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Και αυτό ήταν ο Λεβαδειακός στα Χανιά. Άξιος της μοίρας του…

Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι αλλλα δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Επασί. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Λεβαδειακός όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά πήρε και τα ηνία του αγώνα όντας καλύτερος σε όλες τις γραμμές. Μάλιστα κατάφερε να σκοράρει ενώ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει ακόμα ένα γκολ αλλά είτε από ατυχία είτε από αστοχία δεν τα κατάφερε.

Στην επανάληψη τα γκολ άρχισαν να πέφτουν βροχή…

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού «κοιμήθηκε» για ένα πεντάλεπτο στις αρχές του β’ μέρους και σε τρία λεπτά «κατάφερε» να δεχθεί δυο απανωτά γκολ από τους γηπεδούχους του Πλατανιά και να μείνει προσωρινά πίσω στο σκορ.

Μετά στο «σοκ» ο Λεβαδειακός κατόρθωσε κάπως να ανακάμψει και να ισοφαρίσει προσωρινά και πάλι αφού σε αυτό το διάστημα τα αμυντικά κενά που είχε του «στέρησαν» την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι καλύτερο  και είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο γκολ.

Η ομάδα της Λιβαδειάς προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλύτερο με τους γηπεδούχους στο τέλος να αγωνίζονται και με 10 παίκτες λόγω αποβολής στο 86* του Μποσέτι.

Τα γκολ

Στο 22* ο Ιωαννίδης από καλή θέση έπιασε το σουτ, ο Γκοτ απέκρουσε προσωρινά και ο επερχόμενος Σανάμπρια με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Στο 52* σε μια βαθιά μπαλιά στην περιοχή του Επασί ο Νίλι αμαρκάριστος με ατομική ενέργεια, «τρύπησε» την άμυνα του Λεβαδειακού, πέρασε και τον Επασί και πλάσαρε στην κενή εστία ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους γηπεδούχους.

Στο 55* έπειτα από κόρνερ ο Μπιανκόνι με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα για τον Πλατανιά (2-1).

Στο 58* ο Λεβαδειακός μπήκε και πάλι στο παιχνίδι με τον Ανγκούα να ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο 77* Ο Λουκίνας εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια και έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Πλατανιά (3-2)